Ekologiczna energia to przyszłość?

biomasa
Przemysłowy kocioł / fot. shehal @ Flickr

0 odpowiedzi na “biomasa”

 1. Tomasz pisze:

  witaj
  coraz bardziej podoba mi się Twój blog
  zamierzam kupić dom w górach polskich, i nieobojętne jest mi wykorzystanie naturalnych źródeł produkcji energii. Tu niektórzy stosują już kolektory słoneczne, ale nie ma małych elektrowni wodnych, przyznam się z resztą, że słyszę o tym pierwszy raz. Czy jest możliwa instalacja na małej rzece, która to czasem bardzo wzbiera, sezonowo?

 2. ochkarol pisze:

  A poza tym tzw. bilans energetyczny.
  Taki wiatrak przez cały swój żywot wyprodukuje mniej energii niż potrzeba będzie na jego wyprodukowanie.

 3. M pisze:

  Witam serdecznie,

  temat odnawialnej energii nie jest niestety tak prosty. O ile elektrownie wiatrowe maja dosc optymistyczna sprawnosc (maximum teoretyczne niestety ponizej 60%) to tak jak napisales, wiatr nie wieje zawsze a takze turbina musi byc dosc spora, wiatrak za domem nie kazdy moze miec . Srednia 20% sprawnosci ogniw slonecznych to narazie bardzo malo ale technologia sie rozwija (tu moze cos kiedys zdzialamy). A, jeszcze jedno, chmury to nie problem dla ogniw.

  W sprawie ekologii i odnawialnej energii jest wiele kontrowersji. Produkcja i rozwoj technologii to duzy naklad transportowy, materialowy itd itp wiec w 100% przyjazne srodowisku na ta chwile nic nie jest.

  Pozdrawiam,

  M.

 4. Łukasz pisze:

  Co za bzdury…. Już widzę jak Kowalski stawia sobie elektrownie wodną.
  3 do 5kW wystarczy? Rozumiem, że odkurzane będzie w domu po ciemku i podczas prania wszystko zostanie wyłączone?
  Co do energii ekologicznej jestem oczywiście za jej wprowadzaniem do życia ale nie jako główny element naszego systemu energetycznego. Teraz mamy chyba około 3-5% tej energii w Europie jest to sporo więcej. Jednak czy nie lepiej wprowadzić Energię jądrową? W Europie jest to o ile dobrze pamiętam 27% całości uzyskiwanej energii.
  Warto też wspomnieć o problemach naszych zachodnich sąsiadów z ich wiatrakami.
  Jeśli chodzi o pieniądze to właśnie ta ekologia jest największym problemem, to im trzeba zapłacić. Myślicie, że im chodzi o ekologie? Nie, im chodzi o kasę.

 5. Cebulka pisze:

  Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło.
  kolektor słoneczny nie ma nic wspólnego z wytwarzaniem energii elektrycznej. Pozdro

 6. Sawpel pisze:

  Chciałem zauważyć, że spalanie biomasy pomimo tego, że wydziela związki węgla, siarki i azotu to wszystko to i tak zostanie pochłonięte w procesie rośnięcia kolejnej biomasy, co oznacza że bilans substancji jest praktycznie równy zero. Z tego też powodu w UE spalanie biomasy traktowane jest jako nie powodujące powstawania efektu cieplarnianego i generuje efekt ekologiczny. Warto byłoby, gdyby autor o tym wspomniał.

 7. karolius pisze:

  Przyszłość to energia termojądrowa, ale puki ropa sika nabijając portfele panów w turbanach jeszcze daleko do ukończenia prac na budową tak pięknych elektrowni, a to w nich jest przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *