Ekologiczna energia to przyszłość?

kolektor
Panel słoneczny / fot. Futureatlas.com

0 odpowiedzi na “kolektor”

 1. karolius pisze:

  Przyszłość to energia termojądrowa, ale puki ropa sika nabijając portfele panów w turbanach jeszcze daleko do ukończenia prac na budową tak pięknych elektrowni, a to w nich jest przyszłość.

 2. Sawpel pisze:

  Chciałem zauważyć, że spalanie biomasy pomimo tego, że wydziela związki węgla, siarki i azotu to wszystko to i tak zostanie pochłonięte w procesie rośnięcia kolejnej biomasy, co oznacza że bilans substancji jest praktycznie równy zero. Z tego też powodu w UE spalanie biomasy traktowane jest jako nie powodujące powstawania efektu cieplarnianego i generuje efekt ekologiczny. Warto byłoby, gdyby autor o tym wspomniał.

 3. Cebulka pisze:

  Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło.
  kolektor słoneczny nie ma nic wspólnego z wytwarzaniem energii elektrycznej. Pozdro

 4. Łukasz pisze:

  Co za bzdury…. Już widzę jak Kowalski stawia sobie elektrownie wodną.
  3 do 5kW wystarczy? Rozumiem, że odkurzane będzie w domu po ciemku i podczas prania wszystko zostanie wyłączone?
  Co do energii ekologicznej jestem oczywiście za jej wprowadzaniem do życia ale nie jako główny element naszego systemu energetycznego. Teraz mamy chyba około 3-5% tej energii w Europie jest to sporo więcej. Jednak czy nie lepiej wprowadzić Energię jądrową? W Europie jest to o ile dobrze pamiętam 27% całości uzyskiwanej energii.
  Warto też wspomnieć o problemach naszych zachodnich sąsiadów z ich wiatrakami.
  Jeśli chodzi o pieniądze to właśnie ta ekologia jest największym problemem, to im trzeba zapłacić. Myślicie, że im chodzi o ekologie? Nie, im chodzi o kasę.

 5. M pisze:

  Witam serdecznie,

  temat odnawialnej energii nie jest niestety tak prosty. O ile elektrownie wiatrowe maja dosc optymistyczna sprawnosc (maximum teoretyczne niestety ponizej 60%) to tak jak napisales, wiatr nie wieje zawsze a takze turbina musi byc dosc spora, wiatrak za domem nie kazdy moze miec . Srednia 20% sprawnosci ogniw slonecznych to narazie bardzo malo ale technologia sie rozwija (tu moze cos kiedys zdzialamy). A, jeszcze jedno, chmury to nie problem dla ogniw.

  W sprawie ekologii i odnawialnej energii jest wiele kontrowersji. Produkcja i rozwoj technologii to duzy naklad transportowy, materialowy itd itp wiec w 100% przyjazne srodowisku na ta chwile nic nie jest.

  Pozdrawiam,

  M.

 6. ochkarol pisze:

  A poza tym tzw. bilans energetyczny.
  Taki wiatrak przez cały swój żywot wyprodukuje mniej energii niż potrzeba będzie na jego wyprodukowanie.

 7. Tomasz pisze:

  witaj
  coraz bardziej podoba mi się Twój blog
  zamierzam kupić dom w górach polskich, i nieobojętne jest mi wykorzystanie naturalnych źródeł produkcji energii. Tu niektórzy stosują już kolektory słoneczne, ale nie ma małych elektrowni wodnych, przyznam się z resztą, że słyszę o tym pierwszy raz. Czy jest możliwa instalacja na małej rzece, która to czasem bardzo wzbiera, sezonowo?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *