Test: Energizer Mini – kompaktowa ładowarka NiMH
Energizer Mini to jedna z najmniejszych ładowarek NiMH w ofercie firmy Energizer. Dedykowana głównie osobom często podróżującym, posiada certyfikat Energy Star i umożliwia naładowanie jednego lub dwóch akumulatorków AA lub AAA. Sprawdźmy, jak wypada w praktyce.
Budowa i jakość wykonania
Już na pierwszy rzut oka widać, że do czynienia mamy z modelem, który zaprojektowano z myślą o uzyskaniu możliwe niedużych gabarytów. Dzięki zastosowaniu tworzywa sztucznego, konstruktorom udało się sprowadzić wagę wagę urządzenia do zaledwie 136 gramów – to blisko 50 gramów mniej w stosunku do podstawowego modelu Base.
Ładowarkę zaprojektowano na planie niewielkiego prostokąta (114 x 44 x 72 mm). Ciekawym pomysłem jest wyprofilowanie sylwetki urządzenia w delikatny łuk – podnosi to zarówno walory wizualne, jak i użytkowe (Mini dobrze leży w dłoni). Kompaktowe gabaryty sprawiają, że ładowarkę bez trudu zmieścimy nawet torebce lub torbie na notebooka.
Obudowa utrzymana jest w stonowanej kolorystyce, z dominującą szarością i czarnymi oraz białymi wykończeniami. Spasowanie wszystkich elementów konstrukcyjnych jest dobre. Pod względem jakości wykonania Mini prezentuje solidny poziom – niska cena ładowarki na szczęście nie przekłada się na obecność słabszych konstrukcyjnie materiałów.
Panel ładujący składa się z ulokowanych w dolnej części urządzenia dwóch zatok, które pomieszczą akumulatorki w rozmiarach AA i AAA. Powyżej znajdziemy sygnowany logo Energizer panel kontrolny, z zieloną diodą sygnalizacyjną.
Spód ładowarki został lekko wyprofilowany. Wbudowany zasilacz posiada na sztywno połączone z korpusem bolce, zgodne z obowiązującym w Polsce standardem gniazdek sieciowych.
Funkcjonalność
Energizer Mini to przede wszystkim ładowarka kompaktowa, co wymusiło na konstruktorach pewne ustępstwa w kontekście funkcjonalności. Z tego też powodu jednocześnie ładować można tylko dwie sztuki akumulatorków, przy czym muszą to być modele identycznego rozmiaru. Dostępne kombinacje to:
- 2 x AA;
- 2 x AAA.
Prąd ładowania wynosi odpowiednio 180-200 mAh dla akumulatorków AA i 90-100 mAh w wypadku ich mniejszych kuzynów (AAA). Jak łatwo wyliczyć zatem, czas ładowania jednego kompletu wyniesie (w przybliżeniu):
- 7 godzin dla akumulatorków AA o pojemności 1300 mAh;
- 10 godzin dla akumulatorków AA o pojemności 2000 mAh;
- 13 godzin dla akumulatorków AA o pojemności 2300 mAh;
- 8 godzin dla akumulatorków AAA o pojemności 700 mAh;
- 10 godzin dla akumulatorków AAA o pojemności 850 mAh;
Mini to stosunkowo prosta ładowarka, a zatem nie możemy tu liczyć na usprawnienia znane z zaawansowanych modeli tej firmy. Sprzęt wyposażono oczywiście w mechanizm chroniący przed przebiegunowaniem, ale kontrolę nad czasem ładowania musimy już sprawować samodzielnie, dbając o to, aby wyłączyć urządzenie po upłynięciu odpowiedniej liczby godzin. Jeśli jednak zdarzy się nam zapomnieć, nic złego i tak się nie stanie – ładowarkę „uzbrojono” w specjalny obwód odcinający dopływ prądu po 18 godzinach.
Po podłączeniu ładowarki do gniazdka sieciowego zapali się dioda sygnalizacyjna, która informuje o rozpoczęciu procesu ładowania. Ponieważ Mini nie posiada procesora, z pomocą którego mogłaby poprawnie zidentyfikować pojemność włożonych akumulatorków, dioda świecić się będzie tak długo, jak długi jest czas bezpiecznego ładowania – czyli przez 18 godzin.
Czy warto kupić Energizer Mini?
Energizer Mini to sprzęt specjalistyczny, stworzony z myślą o osobach często przemieszczających się, poszukujących niedrogiej i przede wszystkim kompaktowej ładowarki. Dobry stosunek ceny do jakości i nieduża waga rekompensują słabości tego modelu. Jeżeli nie musicie ładować kilkunastu akumulatorków dziennie, Mini powinna Was usatysfakcjonować.
Dobrą, ale też zauważalnie droższą i większą alternatywą dla Energizer Mini jest model 1 Hour (jedna z najszybszych ładowarek w ofercie firmy Energizer). Jeżeli zaś szukacie sprzętu bardziej zaawansowanego, zainteresuje Was Energizer Intelligent – model wyposażony w szereg nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na przyspieszenie czasu ładowania.
Kategorie: Ładowarki
Tagi: jaką ładowarkę wybrać, ładowarka Energizer, ładowarka NiMH, test ładowarki