Na jak długo wystarczy akumulatorek?

Komentarze: Możliwość komentowania Na jak długo wystarczy akumulatorek? została wyłączona

Zakup akumulatorków często jest podyktowany względami ekonomicznymi – sięgamy po nie szukając opłacalnej alternatywy dla tradycyjnych baterii. Nie zawsze jednak świadomi jesteśmy, jak realnie wygląda wydajność ładowalnego ogniwa. Świadczy o tym jedno z najczęściej pojawiających się na forach internetowych pytań: „Na jak długo wystarczy mi akumulatorek?”.

Znając wydajność akumulatorka możemy przewidzieć, jak często będziemy ładować ogniwa i ile kompletów akumulatorków powinniśmy mieć zawsze pod ręką. Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest jednak jednoznaczna i zależy od rodzaju i pojemności ogniwa oraz od urządzenia, w którym akumulatorek będzie wykorzystywany.

Energizer ma w ofercie szeroki asortyment akumulatorków NiMH. Wybierać możemy pomiędzy pięcioma rozmiarami ogniw – AA, AAA, 9V, C oraz D. Największą pojemność mają modele C oraz D (popularnie nazywane HR-dwudziestkami). Najmniejszą – 9V (inaczej HR22).

Uwaga: przed zakupem sprawdźmy, jakiego rozmiaru akumulatorek będzie pasował do naszego sprzętu. Na opakowaniach akumulatorków znajdziemy ikony informujące do jakiego typu urządzeń przeznaczony jest dany model. Stosując się do tych zaleceń, zoptymalizujemy wydajność i żywotność akumulatorka.

Zasada zużycia energii jest bardzo prosta. Im większa pojemność akumulatorka, tym więcej energii może on zmagazynować i oddać w jednym cyklu. Tym samym teoretycznie rośnie jego wydajność. W praktyce jednak pojemniejsze ogniwa są wykorzystywane w bardziej wymagających urządzeniach, charakteryzujących się większym zużyciem energii. Pomimo tego, można postawić tezę, która w większości wypadków okaże się właściwa: „im większa pojemność ogniwa, tym dłużej urządzenie zasilane akumulatorkiem będzie działać.

Energizer ma w ofercie szeroki asortyment akumulatorków NiMH.

Szukając dokładniejszych wyników, możemy się posilić elementarną wiedzą z fizyki. Obliczenie czasu pracy akumulatorków jest łatwe, trudniejsze będzie znalezienie niezbędnych informacji. Musimy znać wartość mocy danego urządzenia / układu (W) oraz całkowitego napięcia układu (akumulatorki osobno mają napięcie równe 1,2 V – wyjątek stanowi HR22). Mając te dane możemy obliczyć prąd pobierany z ogniw, korzystając ze wzoru I=P/U, gdzie „P” to moc, a „U” to napięcie. Teraz wystarczy podstawić „I” do wzoru t=Q/I, gdzie „t” jest obliczanym czasem, a „Q” to pojemność ogniw.

Nie zapomnijmy o ilości akumulatorków, z których korzystamy jednocześnie – niekompletny zestaw nie zadziała, bowiem oprócz zwiększenia całkowitej pojemności układu zasilającego, zestaw kilku ogniw potrafi wytworzyć wyższe napięcie, co jest często wymagane do prawidłowego działania danego urządzenia.

Energizer Power Plus / fot. Energizer

Energizer Power Plus AAA

Energizer Power Plus AAA

od: 45 zł »


Cykle są procesem pełnego naładowania i rozładowania akumulatorka. Tutaj dochodzimy do kluczowego punktu. Jak wiele razy możemy naładować i rozładować ogniwo? Akumulatorki dostępne w ofercie firmy Energizer mogą być ładowane setki razy, a liczba możliwych cykli zależna jest od wybranego modelu. Uwaga: przekroczenie ilości cyklów nie oznacza, że trzeba zutylizować ogniwo. Możemy z niego korzystać dalej, ale musimy się liczyć z jego mniejszą wydajnością.

Kategorie: Poradniki
Tagi: ,


Możliwość komentowania została wyłączona.