Eko-miasto to nie mit. Poznaj Masdar – miasto przyszłości

Komentarze: 1 komentarz »

Nie sposób mówić o energii, nie omawiając metod jej pozyskiwania. Najczęściej wspomina się o tych podstawowych – spalaniu paliw kopalnianych oraz rozszczepianiu atomów. Oba rozwiązania wiążą się z zanieczyszczaniem środowiska – czy to emisją CO2, czy też odpadami radioaktywnymi. Problem jest na tyle poważny, że zajmuje jedną z czołowych pozycji na liście zagrożeń dla naszej planety. Właśnie z tego powodu od dłuższego czasu są realizowane projekty związane z wdrożeniem alternatywnych metod pozyskiwania energii. Na świecie powstają kolejne elektrownie wiatrowe, wodne i geotermalne. Mało która inwestycja ma jednak taki rozmach, jak projekt realizowany przez emira Abu Zabi. Poznajcie Masdar – Eko-miasto.

Masdar / fot. Wikipedia

Budowa miasta rozpoczęła się w 2006 roku z woli władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nie jest to owoc zwykłego kaprysu. Władze ZEA już wcześniej zleciły słynnej politechnice w Bostonie (Massachusetts Institute of Technology) prowadzenie badań na temat sposobu pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Inżynierowie doszli do wniosku, że jest możliwe stworzenie miasta funkcjonującego w 100% na bazie energii alternatywnej. Po wstępnym potwierdzeniu teoretycznych założeń, powołano fundusz wart 300 mld USD i rozpoczęto realizację projektu. Masdar ulokowano na około 17 kilometrów na południowy wschód od stolicy Abu Zabi. Głównym inwestorem jest Mubadala Development Company, natomiast za stronę projektową odpowiada brytyjskie biuro Foster and Partners.

Według inżynierów z bostońskiego MIT, możliwe jest stworzenie miasta funkcjonującego w 100% na bazie energii alternatywnej.

Głównym założeniem projektu jest samowystarczalność energetyczna miasta, a to oznacza oparcie gospodarki energetycznej o odnawialne źródła energii. Najważniejszym z nich będzie oczywiście słońce. Dachy wszystkich budynków oraz przestrzenie nad węższymi uliczkami pokryją się specjalnymi panelami fotowoltaicznymi i kolektorami parabolicznymi. Pod tymi skomplikowanymi nazwami kryją się tarcze zbierające i magazynujące energię słoneczną, którą później można przetworzyć na prąd dostarczany do domów. Dodatkowo, wspomniana pokrywa będzie chronić mieszkańców przed wysokimi temperaturami, co pozwoli zaoszczędzić na klimatyzatorach. Drugim ważnym źródłem energii będą farmy wiatrowe o mocy powyżej 20 MW, ustawione na obrzeżach miasta. Nie obędzie się też bez niewielkiej elektrowni geotermalnej.

Masdar / fot. Wikipedia

Czy to oznacza, że mieszkańcy będą jeździć samochodami napędzanymi na energię słoneczną? Nie. Transport zostanie oparty o wodór, a pojazdy będą korzystać z ogniwa paliwowego. Podsumowując wszystko można wyciągnąć bardzo trafne spostrzeżenie – miasto nie będzie emitować dwutlenku węgla. Wszelkie odpady nieorganiczne zostaną poddane recyklingowi, a organiczne zostaną wykorzystane jako biopaliwo do elektrowni. Żywność będzie czerpana głównie z upraw ekologicznych, a słodka woda z Zatoki Perskiej. Jeśli chodzi o energię oraz podstawowe towary, miasto będzie samowystarczalne.

Miasto nie będzie emitować dwutlenku węgla.

W Masdar docelowo mieszkać będzie 50 tys. osób. Do najważniejszych obiektów w mieście można zaliczyć uniwersytet Masdar Institute of Science and Technology (MIST), który będzie funkcjonował pod naukową opieką amerykańskiej politechniki MIT. Warto też wspomnieć o sercu miasta – Masdar Headquarters – budowanym zgodnie z założeniami eko-miasta (maszyny będą zasilane z energii odnawialnej produkowanej przez miasto).

Masdar / fot. Wikipedia

Koszty budowy miasta wyniosą 20 mld USD. Część kosztów eksploatacji miasta pokryje program ONZ zwany Clean Development Mechanism. To tłumaczy, dlaczego to właśnie Zjednoczone Emiraty Arabskie zainteresowały się budową ekologicznego miasta, w chwili, gdy są na 8 miejscu w zestawieniu średniego dziennego wydobycia ropy naftowej. Pomijając jednak opłacalność całego projektu, jest to zdecydowanie potężny krok, a nawet kamień milowy na drodze do upowszechnienia alternatywnych metod pozyskiwania energii.

Chcielibyście mieszkać w takim mieście?

Kategorie: Ciekawostki
Tagi:


Jedna odpowiedź do “Eko-miasto to nie mit. Poznaj Masdar – miasto przyszłości”

  1. SeboZakret pisze:

    A kto by nie chciał. Kupił bym sobie jeszcze Tesle model S i życie na maksa ekologiczne. Ale to miasto dla wybrańców i bogaczy. Fajny film o tym mieście jak go budowali był na Discovery bodajże. Problem to tylko kraj budowy, nie wiem czy mentalność arabów i kulturowe obyczaje pozwoliły by mieszkać w spokoju.