Kawa – dobra i zdrowa energia!

Komentarze: 1 komentarz »

Chyba każdy z nas był kiedyś w takiej sytuacji – trudny egzamin na studiach lub w szkole, zbliżający się „deadline” na wykonanie wielkiego projektu, ciężki tydzień w pracy czy wielokilometrowa droga do pokonania. Człowiek robi się ospały, koncentracja się obniża. Staramy się ratować i w tym celu zazwyczaj sięgamy po napój energetyzujący lub … kawę.

fot. Subbotina Anna, Fotolia

Od wydłubywania ziaren do miliardów filiżanek rocznie

Zacznijmy od tego, że słowo „kawa” brzmi podobnie w wielu językach. Oznacza to, że wielbiciele tego napitku bez problemu zamówią ją w różnych krajach. Z obliczeń i badań wynika także, że jest to jeden z najpopularniejszych napojów świata – na świecie pije się aż czterysta miliardów filiżanek kawy rocznie. Przodują Skandynawowie ze spożyciem około dwunastu kilogramów produktu rocznie. Przy ich osiągnięciach polskie dwa kilogramy z kawałkiem nie są żadnym wyczynem.

Na świecie pije się aż czterysta miliardów filiżanek kawy rocznie.

Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy dokładnie zaczęła się ludzka fascynacja kawą. W początkowej fazie na pewno nie można było mówić o napoju – najpierw jedzono całe jagody, potem wydłubywano ziarna i mieszano je z tłuszczem. Dużo wody upłynęło, zanim człowiek zaczął przyrządzać znany aktualnie napar. Nie trzeba oczywiście wyjaśniać, że wszystkie rodzaje napojów kawowych dostępne w kawiarniach to dopiero dorobek najnowszej historii.

Wiemy że kawa pobudza, ale dlaczego tak się dzieje? I, co najważniejsze, czy jest to zdrowe i bezpieczne?

Zbawienne działanie kawy…

„Kawyyy” – takim okrzykiem wielu ludzi rozpoczyna swój dzień, szczególnie w zimowe, ciemne poranki. Dlaczego odczuwamy zbawienne oddziaływanie tego napoju na umysł, koncentrację i samopoczucie? Za wszystko odpowiedzialna jest kofeina, czyli biała, bezzapachowa i gorzka substancja, z wielką łatwością rozpuszczająca się w wodzie. To ona stymuluje nasz centralny układ nerwowy i korę mózgową, pobudza pracę naczyń krwionośnych oraz układu oddechowego. Co za tym idzie, dzięki kawie i ukrytej w niej kofeinie organizm człowieka przyspiesza czas reakcji psychicznych. Przyczynia się ona do usprawnienia koncentracji, zwiększa sprawność myślenia i zdolność do wysiłku fizycznego.

Prażone ziarna kawy / Fot. pl.wikipedia.org

Warto wspomnieć, że spożywanie kawy niweluje uczucie senności i zmęczenia. Kawa posiada również dodatkowe działanie – zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, chroni przed próchnicą oraz przynosi ulgę alergikom. I, co może zainteresować wielu wielbicieli kawy, działa jak afrodyzjak.

… i ciemna strona jej spożywania

Nie należy jednak zapominać, że kawa jest także napojem, którego nadużywanie może prowadzić do efektów odwrotnych, niż pożądane – choćby do kołatania serca, rozdrażnienia czy problemów ze snem. Kawa, jak się powszechnie uważa, podnosi ciśnienie krwi, powinny zatem uważać przy jej spożywaniu osoby, które cierpią z powodu nadciśnienia. Ponadto, napar znany jest z wypłukiwania magnezu z organizmu. Producenci suplementów diety korzystają z tej właściwości napoju i proponują kupno swoich wyrobów właśnie po to, by uzupełnić niedobory wspomnianego pierwiastka w organizmie. Prawdziwi kawosze, spożywający dziennie spore ilości trunku, powinni się nad tymi propozycjami zastanowić.

Coś więcej, niż pobudzenie

Można pokusić się o stwierdzenie, że kawa to pozytywny element w naszym życiu. Przeprowadzane w przeszłości eksperymenty udowadniały, że picie tego popularnego napoju odgania stres i myśli samobójcze. Wierzono także, że kawa przeciwdziała alkoholizmowi. My do tego dodajemy sprawdzone przez nas efekty – pobudzenie, poprawę koncentracji oraz szybkości myślenia. Trzeba tylko pamiętać, by w pogoni za efektem nie zapomnieć o całym rytuale tworzenia naparu. W tym procesie ważny jest każdy element – pochodzenie ziaren, sposób ich mielenia, jakość i temperatura wody oraz długość parzenia napoju.

YouTube Preview Image

W dobie „sieciówek”, czasami będących już częścią popkultury, warto odwiedzić też małe kawiarnie lub samemu, w zaciszu domowym, przygotować aromatyczną kawę. Poza niewątpliwym energetycznym kopem otrzymamy także porcję fantastycznego, intensywnego napoju, którego zapach z prędkością błyskawicy rozejdzie się po całym domu. Wtedy można rozsiąść się wygodnie w fotelu, zamknąć oczy, uspokoić oddech i … na przekór wszystkiemu uciąć sobie drzemkę.

Kategorie: Ciekawostki
Tagi: , ,


Jedna odpowiedź do “Kawa – dobra i zdrowa energia!”

  1. Matylda pisze:

    uwielbiam kawę. wszystkie rodzaje – czarną, białą, małą, dużą, z syropem, z alkoholem. chyba tylko z bita śmietaną mi nie wchodzi.