Pompy ciepła, kolektory słoneczne i inne ekologiczne sposoby na ogrzanie domu

Komentarze: 1 komentarz »

Moda na ekologię zatacza coraz szersze kręgi. Bez względu na to, czy jesteście zainteresowani zdrowiem naszej planety, czy też po prostu szukacie oszczędności, powinniście zerknąć na nasze zestawienie najczęściej wykorzystywanych i najciekawszych sposobów ekologicznego ogrzania domu.

1. Ocieplenie

Budując dom, jednym z najważniejszych i najbardziej podstawowych sposobów jego ocieplenia jest zaprojektowanie właściwej izolacji termicznej. Średnia grubość izolacji to od 12 do 18 cm. Istnieje możliwość wykonania warstwy dwukrotnie grubszej, co zmniejszy straty ciepła w domu, jednakże im potężniejsza izolacja, tym większe problemy z jej poprawnym ułożeniem, a stosunek kosztów do oszczędności coraz mniej korzystny. Pamiętajcie, że ociepla się nie tylko ściany. Ważne jest ograniczenie strat od gruntu i ze strony dachu. W przypadku pierwszego z wymienionych trzeba zdawać sobie sprawę, że temperatura gruntu zimą jest wyższa, niż powietrza. Na dachu zaś możecie ułożyć nawet 50-centymetrową izolację. Nie wolno zapominać o odpowiednim uszczelnieniu okien.

Nie wolno zapominać o odpowiednim uszczelnieniu okien.

2. Pompy ciepła

Pompy ciepła stanowią jedną z najciekawszych metod ogrzewania. Musicie się jednak w tym wypadku liczyć z solidną inwestycją na początku, która na szczęście szybko się zwróci. Ogólne założenia są proste. Układacie w ziemi system specjalnych rur (pionowych lub poziomych w zależności od charakteru instalacji) – będą one pobierać ciepło z gruntu (temperatura gruntu na głębokości 1,5 m w zimę waha się pomiędzy +4 a +8 stopni Celsjusza) i przekazywać do tytułowej pompy ciepła. Tutaj następuje zagęszczenie ciepła i podwyższenie temperatury przy pomocy energii elektrycznej. Wydajna pompa zużywa ok. 1 kWh prądu w celu wytworzenia 3-5 kWh energii geotermalnej. Opłacalne? Jak najbardziej. Lepiej jednak nie polegajcie w pełni na tym rozwiązaniu. Pompy ciepła świetnie się sprawdzają przy ogrzewaniu niskotemperaturowym (np. ogrzewanie podłogowe), w połączeniu z innymi metodami grzewczymi. Najwydajniejsze systemy pracują również latem, jako klimatyzatory.

Pompa ciepła / fot. e-instalacje.pl

3. Ogrzewanie kominkowe

Wydajne ogrzewanie to nie tylko nowoczesne techniki – to również tradycyjny kominek. Czym tam będziecie palić? Oczywiście drewnem, które wciąż pozostaje relatywnie tanim paliwem, a do tego jest bardziej ekologiczne, niż węgiel czy gaz (metoda ta nie jest jednak stuprocentowo bezpieczna dla zdrowia naszej planety, bowiem drewno oddaje tyle CO2, ile wcześniej wchłonęło). Jak wygląda wydajność takiego rozwiązania? Nie jest to sposób na ogrzanie całego domu. Warto w tym miejscu jednak wspomnieć o najnowszych technologiach wykorzystujących jako czynnik grzewczy powietrze (systemy DGP) lub wodę (kominki z płaszczem wodnym).

Kominek / fot. wikipedia.pl

4. Piece na pelety

Piece na pelety, inaczej zwane piecami na biomasę to jeden z najtańszych sposobów na ogrzanie domu. Paliwem jest specjalnie przygotowany granulat, który uzupełniacie w zależności od potrzeb – nie częściej jednak, niż dwa lub trzy razy w tygodniu. Brzmi atrakcyjnie? Dodajmy do tego jeszcze fakt, że granulat jest produkowany z odpadów drzewnych i nie emituje wysokiej ilości CO2. Ekologiczne? Jak najbardziej. Niestety składowanie peletu może być uciążliwe.

Piece na pelety to jeden z najtańszych sposobów na ogrzanie domu.

5. Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne

Na temat zalet energii słonecznej w mediach mówi się dużo i często. Odpowiednie urządzenia możecie zobaczyć już nie tylko na filmach, ale również na dachach polskich domów. Specjalnie zaprojektowane kolektory wyłapują promienie słoneczne, przetwarzając je następnie na energię. Najczęściej metodę tę stosuje się do ogrzewania wody (wytwarzanie energii elektrycznej jest jeszcze mało opłacalne). Oszczędności w eksploatacji łatwo podsumować. Wystarczy, że przeliczycie koszty klasycznego ogrzewania wody i we wszystkich rubryczkach wstawicie 0 zł. Oczywiście odpowiednia instalacja jest związana z dużym, jednorazowym wydatkiem.

Kolektor słoneczny / fot. wikipedia.pl

Kategorie: Ciekawostki


Jedna odpowiedź do “Pompy ciepła, kolektory słoneczne i inne ekologiczne sposoby na ogrzanie domu”

  1. Bluesol pisze:

    Witaj
    na początku piszesz o właściwym ociepleniu domu, i szczelności konstrukcji. To jest kwestia zasadnicza. Obliczono, ze przez dach ucieka od 25- do 30% ciepła z naszych domów. to bardzo dużo. w przypadku uszczelniania dachów, to nie tylko grubość izolacji, ale i konstrukcja oraz paroizolacje warstw ma tu znaczenie. dodatkowo, usunięcie wszelkich mostków termicznych, poprzez które umyka ciepło.
    Słusznie nie wspominasz o energii wiatrowej, wiatraki budowane na wysokości 10/15 metrów nad ziemia nie przynoszą wystarczającej ilości energii. Dla porównania, wiatraki przemysłowe maja 100 metrów wysokości. Łatwo sobie wyobrazić jak doża różnica w sile wiatru dzieli te dwie wysokości.
    Pozdrowienia, Tomasz