Trendy w sporcie – poznaj modne dyscypliny i związane z nimi gadżety

Komentarze: 2 komentarze »

Sport to dla wielu styl życia, a zarazem źródło pozytywnej energii, bez której trudno stawić czoło kolejnym wyzwaniom dnia codziennego. Zarówno czynne jego uprawianie, jak i kibicowanie ulubionym sportowcom dostarcza nie lada emocji. Co więcej, podczas oglądania widowisk sportowych następuje ogromna integracja między pokoleniami.

fot. Sergejs Rahunoks, Fotolia

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam cztery dyscypliny sportowe, które naszym zdaniem są zarówno fascynujące, jak i przepełnione gadżetami. Bo czym byłby w dzisiejszych czasach sport bez gadżetów?

Piłka nożna

W tak ważnym podsumowaniu nie mogło zabraknąć naszego sportu narodowego, czyli piłki nożnej. Futbol jaki jest, każdy wie – pełno w nim emocji tak dobrych, jak i złych. W tym sporcie jest w zasadzie wszystko: znajdziemy tu fantastyczne pojedynki dryblerskie, brutalne faule kończące się złamaną kończyną piłkarza i to, na co czekamy najbardziej, czyli fenomenalne bramki zdobywane przez fenomenalnych strzelców. Mimo, iż w piłce kluczem do sukcesu jest przygotowanie motoryczne zawodnika oraz jego wyszkolenie techniczne, to nie należy zapominać o gadżetach elektronicznych, które go w pośredni sposób wspomagają. Gdyby nie one, nikt nigdy nie zmierzyłby ilości kilometrów pokonanych przez dziewięćdziesiąt minut – a to właśnie ta wiedza jest kluczem do późniejszych intensywnych treningów tlenowo-wydajnościowych.

miCoach SPEED_CELL /fot. Adidas

Firma Adidas przygotowała dla piłkarzy amatorów specjalny model obuwia sprzedawany wraz z chipem, którego zadaniem jest mierzenie i przedstawianie osiąganych wyników. Chip ten zwie się miCoach SPEED_CELL. Montuje się go w podeszwie korka (model adizero F50) – dzięki takiemu umiejscowieniu możliwe jest zarówno komfortowe bieganie, jak i kopanie futbolówki. Należy przy tym zaznaczyć, że omawiany układ scalony współpracuje wyłącznie z urządzeniami firmy Apple. Problemem może okazać się cena, która niestety nie należy do najniższych – buty wraz z miCoach kosztują 245 euro, czyli bez kilku groszy aż 1000 zł.

Nordic Walking

Kolejną dyscypliną sportową zasługującą na wyróżnienie, jest zyskujący coraz większą popularność w polskim społeczeństwie nordic walking. Ta nietypowa aktywność fizyczna jest wariacją zwykłego spaceru. Uprawiać może ją każdy, bez względu na wiek i zaawansowanie wydolnościowe – sekret tkwi w najdrobniejszych szczegółach. Aby zacząć swoją przygodę z nordic walking, należy zaopatrzyć się w specjalnie przygotowane do tego kijki. Na pozór przypominają sprzęt narciarski, ale mają inne końcówki. Kolejny ważny element to ogromna dawka samozaparcia, ponieważ mimo złej pogody na zewnątrz, trzeba opuścić wygodne i przytulne lokum i wyruszyć na spacer. Dzięki przechadzce z kijkami w dłoniach angażujemy większość mięśni, co wpływa pozytywnie na ich późniejszą wytrzymałość. Musicie nam wierzyć, że nie ma nic lepszego niż wieczorne uprawnianie nordic walking wraz ze zgraną paczką przyjaciół.

SlimStick /fot. Seiko

Pamiętajmy jednak, że w kontekście poważnego treningu spacerowanie samo w sobie jest mało efektywne. Każdy sport ma nas doskonalić, dlatego chcielibyśmy polecić Wam inteligentny licznik kroków SlimStick wyprodukowany przez firmę Seiko. Urządzenie to jest niezwykle proste w swojej konstrukcji, bo wykorzystuje kilka akcelerometrów do śledzenia kroków. Wkładamy je kieszeni w spodniach i swobodnie pokonujemy kolejne metry – SlimStick zanotuje przebytą odległość, a następnie wystawi ocenę – najwięcej punktów dostaniemy trenując na wysokich obrotach. Gadżet jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych i kosztuje w przeliczeniu na naszą rodzimą walutę ok. 180zł.

Górskie spacery

Spacerowanie w górach to kolejna dyscyplina, która cieszy się powodzeniem wśród Polaków – jest bardzo przyjemna i wpływa niemal wyłącznie pozytywnie na nasz organizm. Już samo wdychanie świeżego powietrza winno polepszyć nasze samopoczucie. Nic więc dziwnego, że przez cały rok znalezienie pustego szlaku turystycznego graniczny z cudem.

Zegarek Suunto Core /fot. producent

Dla osób spragnionych wyzwań, planujących samotne wypady w ekstremalnie ciężkich warunkach w góry, proponujemy zegarek na rękę Suunto Core. Ten jakże efekciarski gadżet, oprócz wyświetlania aktualnej godziny wskazuje wysokość nad poziomem morza, na jakiej w danym momencie się znajdujemy – wbrew pozorom, w górach, podczas chwilowej dezorientacji taka wiedza może okazać się niezwykle przydatna. Użytkownik pozna również różnicę pokonanych wysokości i aktualne ciśnienie atmosferyczne. Największą zaletą jest system zawiadamiania o nadchodzących zmianach atmosferycznych – jeżeli w przeciągu kilku godzin może rozpętać się burza, zegarek powiadomi nas o tym z odpowiednim wyprzedzeniem. Konstruktorzy tego niezwykłego zegarka zadbali również o kompas, który może okazać się nieoceniony podczas wyprawy w góry. Cena zegarka Suunto Core wynosi 299 USD, co w złotówkach daje około 910 zł.

Bieganie

Ten bardzo popularny sport, podobnie jak pływanie, oddziałuje na niemalże wszystkie partie ciała. Bieganie to nie tylko poprawianie wydolności tlenowej i beztlenowej. To również wzmacnianie mięśni nóg, ramion i kolan. Dlatego właśnie nawet krótka, codzienna przebieżka pomoże nam należycie zadbać o własny organizm. Co ważne, tu nie ma podziału na lepszych i gorszych. Liczy się frajda z pokonywania kolejnych kilometrów.

Energizer Pro-Headlight 7 LED

Energizer Pro-Headlight 7 LED

Energizer Pro-Headlight 7 LED

od: 51 zł »


Największą dawkę adrenaliny przynosi nocny bieg po lesie. Przeważnie tego typu atrakcje organizowane są na ogólnodostępnych zlotach miłośników biegania przełajowego. W takich maratonach gadżetem obowiązkowym jest porządna czołówka – na przykład Energizer Pro-Headlight 7 LED. Latarka wyposażona została w siedem diod – pięć koloru białego i dwie sygnalizacyjne o odcieniu czerwonym. Z myślą o wygodzie biegacza znalazło się tu też miejsce dla specjalnie przygotowanej poduszki, która ma zapobiec ewentualnym obtarciom skóry w okolicach czoła. Warto przy okazji również wspomnieć o tym, że sprzęt posiada specjalny certyfikat IPX4, który nadawany jest urządzeniem odpornym na trudne warunki atmosferyczne. Gadżet kupicie już za około 60 zł.

Kategorie: Ciekawostki
Tagi: , ,


2 odpowiedzi na “Trendy w sporcie – poznaj modne dyscypliny i związane z nimi gadżety”

  1. Snaphub pisze:

    Piłka nożna! najlepiej jeszcze na hali, albo na orliku (małym boisku)… wtedy akcja jest bardziej dynamiczna, mniej przerw i więcej można się nabiegać 😀

  2. sanri pisze:

    A ja bym dodał do biegania tracker – super przydatna rzecz, bez znaczenia, czy odbiornik mamy w odtwarzaczu mp3, czy w telefonie…