Fitness i siłownia to energia i zdrowie!

Komentarze: 2 komentarze »

W zdrowym ciele zdrowy duch, jak mówi stare porzekadło. A zdrowe ciało to przede wszystkim ciało wysportowane. Wśród form aktywności, jakie możemy podjąć, aby takowe posiadać, znajdziemy fitness oraz siłownię. Dlaczego warto się tymi propozycjami zainteresować i jakie korzyści płyną z regularnych treningów?

Coś dla ciała…

Fitness i siłownia wpływają zbawiennie na ciało i umysł. Aktywność fizyczna poprawia kondycję, to zaś prowadzi do utrzymywania całego organizmu w zadowalającym stanie. W połączeniu z właściwą dietą, ćwiczenia zapewnią polepszenie się zdrowia – zwiększą wydolność i odporność poszczególnych narządów, zmniejszą ryzyko wystąpienia określonych chorób, w tym tak poważnej jak zawał serca. Aktywność fizyczna prowadzi także do spowolnienia procesu starzenia. Regularnie uczęszczając na fitness lub siłownię zapobiega się lub zwalcza otyłość, ogranicza możliwość wystąpienia chorób zwyrodnieniowych kości i stawów.

fot. Andrey Kiselev, Fotolia.com

Osoby uprawiające sport mają sprawniejszy układ oddechowy i krwionośny, mniej tracą ze swojego wzrostu i, przede wszystkim, posiadają więcej energii. To wszystko razem sprawia, że osoba trenująca regularnie po prostu wygląda młodziej i bardziej promiennie. I szczuplej – ćwiczenia pomagają rzeźbić ciało. Już po kilku tygodniach sumiennych treningów można zauważyć różnicę w wyglądzie.

… i coś dla ducha

Dlaczego wspomnieliśmy też o zbawiennym wpływie na umysł? Dlatego, że jest on nie mniej ważny, niż ten dotyczący ciała. Ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny, te natomiast wpływają na samopoczucie i zadowolenie trenującego. Dlatego też w przypadku zajęć na siłowni czy w klubie fitness mówimy o pozytywnym zmęczeniu, czyli takim, które na dłuższą metę daje siłę do działania, mobilizuje do podejmowania nowych wyzwań i do radzenia sobie z problemami. Atrakcyjniejszy wygląd także doda energii i zachęci do dalszego wysiłku.

Wszystko zależy od Ciebie!

Zarówno fitness, jak i siłownia to możliwość wyboru. Dobrze wyposażone siłownie dysponują wieloma sprzętami, z których każdy zainteresowany może wybrać coś dla siebie. Nie interesuje Was rozgrzewka na bieżni? Nie ma problemu, przecież są rowerki lub orbitreki. Podobnie wygląda sprawa z zajęciami fitness. TBC, BPU, Sztangi, Step, Body Sculpt, Zumba – to tylko niektóre z propozycji większości z klubów. Brzmi tajemniczo? Nie szkodzi, trener wytłumaczy o co chodzi w każdej z form zajęć i pomoże dopasować grafik do potrzeb, upodobań i wolnego czasu. My też mamy małą ściągawkę.

Co to właściwie wszystko znaczy?

Zajęcia fitness można podzielić na kilka grup, w zależności od sfery, na jaką oddziałują. Są zatem ćwiczenia wzmacniające i ujędrniające mięśnie, poprawiające wydolność organizmu i dotleniające go. Do pierwszej grupy należą zajęcia ukryte pod nazwami TBC, BPU, Step, Sztangi czy Power Bike. Gdy zależy Wam na relatywnie szybkim pozbyciu się tkanki tłuszczowej, zainteresujcie się przede wszystkim Fat Burning. Jeśli chcecie poprawić koordynację ruchową, warto zwrócić uwagę na Salsę, Latino, Dance Interwal (czy też inne zajęcia nawiązujące do nazw tańców) oraz Zumbę. Zwłaszcza ta ostatnia święci triumfy – to rodzaj ćwiczeń, w których liczy się przede wszystkim chęć i dobra zabawa.

YouTube Preview Image

Jeżeli nie przepadacie za tańcem, a jednocześnie szukacie urozmaicenia, na pewno zainteresuje Was Areobox, Boxing i inne propozycje oparte na sztukach walki. Na koniec coś dla szukających relaksu i wyciszenia. Ćwiczenia rozciągające typu Streching czy Pilates są przeznaczone dla osób zainteresowanych uspokojeniem oraz tych, które z rożnych powodów nie mogą sobie pozwolić na bardziej wysiłkowy trening. Dla tej ostatniej grupy, ale i dla wszystkich poszukujących urozmaicenia przygotowano Aqua Fitness, czyli zajęcia prowadzone w wodzie. Odciążają stawy i kręgosłup, pomagają zwalczyć cellulit, a do tego rzadziej kończą się kontuzjami.

Złote rady użytkowników siłowni

YouTube Preview Image

Zajęcia na siłowni nie mają już tylu skomplikowanych nazw, jednak rodzaje sprzętów potrafią zakręcić w głowie. W razie kłopotów zawsze można poprosić o pomoc trenera. Należy oczywiście przestrzegać niepisanych zasad, by nie skończyć wizyt na siłowni kontuzją. Po pierwsze, warto się odpowiednio rozgrzać. Nie można od razu ruszyć do podnoszenia ciężarów! Maszyny aerobowe świetnie pomogą w przygotowaniu do dalszych ćwiczeń. Po drugie, trzeba działać racjonalnie – pracować nad całym ciałem, nawet jeśli uważa się, że to klatka piersiowa lub biceps są „piętą Achillesową”, rozsądnie i stopniowo zwiększać obciążenie, wykonywać ćwiczenia seriami oraz dawać swojemu ciału odpocząć.

Zdrowie i energia

fot. Andres Rodriguez, Fotolia.com

Jeśli próbowaliście regularnych wizyt na siłowni czy w klubie fitness, przyznacie, że jest to zajęcie wciągające. Zapewne zgodzicie się także, iż już po kilku tygodniach można zauważyć pierwsze efekty pracy. Gdy do tych ćwiczeń dołoży się jeszcze prawidłową dietę i znacznie ograniczy używki, to rezultaty mogą być naprawdę imponujące. Zdrowe ciało, mnóstwo energii i nowa, szczupła sylwetka – czy można chcieć więcej?

Kategorie: Ciekawostki
Tagi: , , ,


2 odpowiedzi na “Fitness i siłownia to energia i zdrowie!”

 1. Hoddi pisze:

  Proszę bardzo, jeżeli szukasz ideału z Twojego opisu to proponuję poszukać po restauracjach McDonalda 😀
  Skoro Tobie nie chce się ruszyć dupska i ugotować obiadu a co dopiero iść poćwiczyć to nie licz na to, że dziewczyna która uważana jest za grubą będzie robić za twojego niewolnika.
  Mam nadzieję, że starasz się robić za internetowego trolla. W przeciwnym wypadku współczuję.

 2. Komis Gsm pisze:

  nie nie nie
  – nigdy zadnej dziewczyny co chodzi na fitnessy i inne dziwactwa jest chuda jak szkielet i same kosci ma
  – kobieta to powinna miec cialka sporo
  – gotowac codzien obiadki domowe schabowe , miesko
  – piec ciasta deserki
  – razem jesc sobie , prasowac gotowac a nie chude szkieletki same na diecie