FAQ – najczęstsze pytania dotyczące akumulatorków

Komentarze: 1 komentarz »

Który typ akumulatorka jest lepszy?

Istnieje kilka rodzajów akumulatorków uniwersalnych. Najbardziej popularnymi i najnowszymi w tym segmencie są NiMH. Nawet jeśli macie dostęp do coraz rzadziej spotykanych ogniw typu NiCd, to w większości przypadków modele NiMH nowej generacji okażą się lepszym wyborem. Cechują się większą pojemnością, żywotnością (ilością cykli) i nie są narażone na „efekt pamięci”.

Nieużywane, rozładowują się szybciej – nie jest to jednak problemem, jeśli korzystamy z akumulatorków w sposób prawidłowy (ładowanie na kilka godzin, maksymalnie dzień, przed użyciem). Na rynku można spotkać też akumulatorki typu pre-charged, które kupujemy naładowane i gotowe do użycia. Ponadto ogniwa takie jak Energizer Extreme oraz Precision utrzymują ładunek nawet do roku jeśli nie są używane.

Energizer Extreme AA

Energizer Extreme AA

Energizer Extreme AA

od: 21 zł »


Co oznacza wartość mAh?

mA = miliampery
h = godzina

Wartość mAh w prostych słowach oznacza pojemność akumulatorka, czyli zdolność do zasilania obwodu / układu prądem o danym natężeniu przez określony czas. Parametr ten dotyczy stanu po naładowaniu akumulatorka, gdyż ogniwa nieużywane z czasem rozładowują się samoistnie.

Ile razy mogę ładować akumulatorki?

Żywotność akumulatorków jest ściśle związana z ich rodzajem oraz technologią wykonania. Akumulatorki marki Energizer wytrzymują nawet do 1000 cykli, gdzie jeden cykl oznacza pełne naładowanie i rozładowanie ogniwa. Parametr ten jest różny w zależności od danej linii akumulatorków.

Czym jest „efekt pamięci”?

Efekt pamięci to zdolność ogniwa do zapamiętywania najwyższego i najniższego stanu naładowania. Jeśli nie odpowiada on nominalnym wartościom podanym przez producenta, oznacza to w efekcie obniżenie pojemności akumulatorka. Tym samym, przy każdym następnym ładowaniu ogniwa będą krócej podtrzymywać pracę dowolnego urządzenia, przy czym mogą to być straty kilku-, a nawet kilkunastoprocentowe. Problem ten rozwiązuje się poprzez formatowanie ogniwa przed jego użyciem.

Uwaga: problem „efektu pamięci” nie dotyczy akumulatorków NiMH nowej generacji, dostępnych w ofercie firmy Energizer.

Na czym polega formatowanie?

Najpopularniejsze na rynku są akumulatorki NiMH. Ich stare wersje wymagały formatowania, natomiast te nowej generacji (np. dostępne w ofercie Energizer) działają z optymalną wydajności bez konieczności formatowania.

Formatowanie to trzykrotne rozładowanie i naładowanie akumulatora, aby ten osiągnął pełną pojemność, a tym samym optymalną kondycję. Należy wiedzieć, że formatować należy bezwzględnie ogniwa NiCd, a z kolei akumulatorów litowo-jonowych formatować nie wolno.

Czy mogę korzystać z ładowarek innych producentów przy akumulatorkach marki Energizer?

Tak, ale producent nie gwarantuje utrzymania akumulatorków w doskonałej kondycji. Zaleca się stosowanie ładowarek tej samej marki.

Energizer Precision AA / fot. Energizer

Energizer Precision AA

Energizer Precision AA

od: 24 zł »


Czy korzystanie z ładowarek „szybkich” niszczy akumulatorki?

Szybkie ładowanie polega na użyciu wyższego napięcia, co przyśpiesza reakcje chemiczne zachodzące wewnątrz ogniwa. Nie grozi to wybuchem lub wylaniem akumulatorka, o ile ładowarka jest uzbrojona w czujnik stanu naładowania oraz mikroprocesor odcinający dopływ prądu w odpowiednim momencie. Szybkie ładowanie skraca jednak ogólną żywotność akumulatorka, zmniejszając ilość cykli, przy których zachowuje on swoje nominalne parametry.

Czy można zerować akumulatorki?

Zerowanie to całkowite wyczerpanie zgromadzonej w akumulatorku energii – tym samym jest to doprowadzenie do stanu, w którym nie zachodzą już dalej procesy chemiczne związane z uwalnianiem energii elektrycznej. Nie należy zerować ładowalnych ogniw. Większość urządzeń posiada czujnik stanu naładowania, który odcina dopływ prądu w krytycznym momencie, zanim ogniwa osiągną absolutne zero. Najlepiej po doprowadzeniu do takiego stanu naładować akumulator. Jeśli zamierzamy zostawić ogniwa na dłużej nieużywane, najlepiej trzymać je na poziomie 40-50% i doładować na kilka godzin przed wykorzystaniem.

Czy mogę naładować zwykłą baterię?

Nie. Grozi to wylaniem, bądź wybuchem baterii. Oprócz wydostania się z obudowy substancji szkodliwych dla zdrowia, owocuje to zniszczeniem ładowarki.

Kategorie: Poradniki
Tagi: , ,


Jedna odpowiedź do “FAQ – najczęstsze pytania dotyczące akumulatorków”

  1. dfdfdf pisze:

    BAterie FORMUJE SIĘ, sformatować możesz mózg