Sposoby na pozytywne rozładowanie, czyli jak odreagować stres

Komentarze: 3 komentarze »

Świat pędzi coraz szybciej przed siebie, przybywa nam zmartwień i kłopotów związanych z dniem codziennym. Nie pomaga też z pewnością wątpliwa kondycja finansowa czy różnej maści problemy, od jakich nie sposób uciec. Może więc warto zmienić tok myślenia i zamiast ciągłego umartwiania się, spróbować odreagować w pozytywny sposób, aby chociaż na jakiś czas zapomnieć o trapiących nas kłopotach?

fot. yanlev, Fotolia

Niestety nie ma jednego, najlepszego sposobu na to, jak osiągnąć wewnętrzny spokój. Wszystko zależy od naszych uwarunkowań psychofizycznych, interakcji z otoczeniem oraz preferowanych sposobów spędzania wolnego czasu. Można jednak wyodrębnić kilka podstawowych metod, które mogą okazać się być przydatne dla wielu z Was.

Wysiłek fizyczny

fot. diego cervo, Fotolia

Stres – a w konsekwencji znerwicowanie – kiepsko znosi rywalizację z wysiłkiem fizycznym. Podczas ćwiczeń nasz organizm produkuje sporą ilość endorfin, które skutecznie poprawiają humor, stanowią także nieformalny, skuteczny anty-depresant. Jeśli jesteście przykuci do komputera przez wrednego szefa, który zawsze chce coś od was „na wczoraj”, znajdźcie odrobinę wolnego czasu na rower, siłownię, grę w piłkę z kolegami czy narty. Systematyczny wysiłek fizyczny sprawi, że poczujecie się lepiej a wszechobecny stres powinien stopniowo zacząć się zmniejszać. Pamiętajcie jednak, aby umiejętnie dozować wysiłek fizyczny. Zbyt duży rozmach może przynieść więcej złego, niż dobrego. Reguła małych kroków zdaje się być najlepszą metodą.

Ach, ta natura…

fot. volrab vaclav, BigStock Photo

Wielkie, nudne, monotematyczne miasta to wielki generator stresu i negatywnych emocji. Kochamy aglomeracje za łatwy dostęp do wielu towarów, jednak warto czasem wyjechać w jakieś ustronne miejsce i cieszyć się wszechogarniającą ciszą i spokojem. Jeśli kiepscy z Was wędkarze, nic nie szkodzi, zawsze zostają piesze wycieczki turystyczne, które na wielu szlakach gwarantują wysoki stopień bezpieczeństwa także w zimie. Świeże, rześkie powietrze na pewno tchnie w was wiele pozytywnych emocji i po relaksującym weekendzie wrócicie do pracy pełni pozytywnej energii i wigoru.

Impreza

fot. shmeljov, BigStock Photo

Wiele osób uważa, że to jeden z lepszych sposobów na odreagowanie stresujących sytuacji. Fajni ludzie, dobra muzyka, odrobina alkoholu dopasowana do indywidualnych potrzeb, to skuteczne panaceum na trapiące nas kłopoty. Jeśli jesteście osobami towarzyskimi, które raz na jakiś czas lubią zorganizować jakąś legendarną imprezę, która odbije się wielkim echem na Facebooku, spróbujcie. Obcowanie z ludźmi i poznawanie nowych znajomych zawsze wywołuje wrażenia pozytywne, a nasz mózg podprogowo stara się zaprezentować nas jako osoby pozytywne i atrakcyjne. W linii prostej oznacza to także poprawę humoru i czasowe przeniesienie naszego stresu i zmartwień na dalszy plan.

Muzyka i filmy

fot. Yuri Arcurs, BigStock

Nie lubicie lub nie możecie aktywnie uprawiać sportu ani wycieczek i nie interesuje Was imprezowanie ze znajomymi. Może więc po prostu wybrać fajną, pozytywnie zakręconą komedię lub posłuchać muzyki, która postawiłaby na nogi nawet nieboszczyka? Jak najbardziej. Każdy ma swoje ulubione nuty, do jakich wraca, tak samo jak wiele osób – mimo upływu lat – dalej chętnie zobaczy sobie takie klasyki komediowego kina jak seria American Pie czy Jay & Silent Bob. Uśmiech i pozytywne emocje to tylko kwestia kolejnego gagu znanych i lubianych bohaterów.

Ku przestrodze

Sądzicie, że sami poradzicie sobie ze stresem, nie robiąc absolutnie nic? Owszem, poradzicie sobie, jednak do czasu. Długo gromadzone negatywne emocje wreszcie znajdą swoje ujście i wybuchną ze zdwojoną siłą, sprawiając wiele przykrości zarówno Wam, jak i osobom, na którym Wam najbardziej zależy. Według starej, sprawdzonej zasady, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zatem ruszajcie na podbój ścieżek rowerowych, górskich szlaków, pubów i wideotek. Cieszcie się pozytywnymi emocjami i jak najmniejszą ilością sytuacji stresujących zarówno w pracy jak i poza nią!

Kategorie: Ciekawostki
Tagi: , , , ,


3 odpowiedzi na “Sposoby na pozytywne rozładowanie, czyli jak odreagować stres”

 1. Ania pisze:

  Świetny wpis. Ja wczorajszy stres odreagowałam długim spacerem 🙂 A tekst o trollu przyda mi się, gdy taki i do mnie przyczłapie 🙂

 2. kamila pisze:

  Rzeczywiście stres i negatywne emocje mogą wykończyć człowieka. Myślę, że każdy musi znaleźć swój własny sposób na stawienie czoła „demonom”. Dla jednych będzie to sport , dobra impreza a jeszcze dla kogoś innego całkowita ucieczka od innych. Myślę, że ważne jest to, żeby nie dopuścić do tego żeby te negatywne emocje „siedziały” w nas i się kumulowały. Ja mam kilka sposobów na rozładowanie napięcia- np.słuchanie muzyki (najczęściej Radio Pandora, bo gra to co lubię) albo dobry film (preferuję horrory).

 3. Tomasz pisze:

  Ostatnio bardzo się o tym przekonuję. Dużo pracując, przy komputerze, współpracując z nie zawsze racjonalnie myślącymi klientami z dużych miast naturalnie nagromadzam stres, który doprowadza do depresji. Nie ma w tym nic nienormalnego, słabego. Po prostu biologia.
  Zacząłem więc aktywnie zaczynać dzień.
  Wchodzę na małą górę, i jest to spory wysiłek, ale przede wszystkim przyjemność. Przy okazji poziom mojego szczęścia się znacznie podnosi i jestem gotowy do kolejnej porcji walki i budowania swoich marzeń.
  Nie trzeba wielkiego wysiłku, wystarczy zastosować zwyczaj, powtarzany co rano, bieg, bądź szybki spacer. po miesiącu wchodzi w krew, i już nie potrafimy się bez tego obejść. Z czego korzystamy i my i nasze otoczenie.