Test: Energizer Base – niedroga ładowarka NiMH

Komentarze: 1 komentarz »

Energizer Base to niedroga ładowarka codziennego użytku, która cechuje się kompaktowymi gabarytami, a jednocześnie może ładować do 4 akumulatorków NiMH (typu AA lub AAA) w jednym czasie. Ten prosty model dostępny jest w wielu popularnych sklepach, w cenie około 30 zł. Czy warto zainwestować w Base? Przekonajmy się.

Energizer Base / fot. techManiaK.pl

Budowa i jakość wykonania

Ładowarka robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Wykonana z tworzywa sztucznego obudowa utrzymana jest w szaro-czarnej, uniwersalnej kolorystyce. Spasowanie wszystkich elementów konstrukcyjnych jest dobre, podobnie, jak i poziom wykończenia. Base, choć jest jednym z najprostszych modeli w ofercie firmy Energizer, pod względem jakości wykonania nie odbiega od bardziej zaawansowanych konstrukcji.

Dzięki zastosowaniu tworzywa sztucznego, projektantom udało się zbić wagę urządzenia do zaledwie 184 gramów. Ładowarkę rozplanowano na bazie prostokąta, łagodnie przechodzącego w górnej części w delikatny łuk. W efekcie, sprzęt mierzy 132 x 70 x 57 mm, a zatem bez większych problemów zmieści się nawet w podręcznym bagażu.

Energizer Base / fot. techManiaK.pl

Panel ładujący składa się z czterech wyprofilowanych zatok, które pomieszczą akumulatorki w rozmiarach AA i AAA. Powyżej znajdziemy dwie zielone diody sygnalizacyjne – po jednej na każdą parę portów. Całość wieńczy okrągła tarcza z logo Energizer.

Spód ładowarki jest płaski – jednym wyjątkiem są wystające bolce wtyczki do gniazdka sieciowego (Base wyposażono w zintegrowany zasilacz), która została na sztywno połączona z korpusem urządzenia.

Energizer Base / fot. techManiaK.pl

Funkcjonalność

Energizer Base to ładowarka dwukanałowa. Oznacza to, że akumulatorki możemy ładować parami – po dwie sztuki ogniw w rozmiarze AA lub AAA. Dostępne kombinacje to:

 • 2 x AA + 2 x AA;
 • 2 x AAA + 2 x AAA;
 • 2 x AA;
 • 2 x AAA;
 • 2 x AA + 2 x AAA.

Prąd ładowania wynosi odpowiednio 190 mAh dla akumulatorków AA i 90 mAh w wypadku ich mniejszych kuzynów (AAA). Jak łatwo wyliczyć zatem, czas ładowania jednego kompletu wyniesie (w przybliżeniu):

 • 8 godzin dla akumulatorków AA o pojemności 1300 mAh;
 • 11 godzin dla akumulatorków AA o pojemności 2000 mAh;
 • 13 godzin dla akumulatorków AA o pojemności 2300 mAh;
 • 8 godzin dla akumulatorków AAA o pojemności 700 mAh;
 • 10 godzin dla akumulatorków AAA o pojemności 850 mAh;

Ładowarka Base, w przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych modeli w ofercie firmy Energizer, nie posiada procesora, który zadba o automatyczne zakończenie procesu ładowania – musimy więc pamiętać o tym, aby samodzielnie wyłączyć urządzenie po upłynięciu odpowiedniej liczby godzin. Sprzęt wyposażono za to w mechanizm chroniący przed przebiegunowaniem.

Energizer Base / fot. techManiaK.pl

Po podłączeniu ładowarki do gniazdka, nad każdą parą zajętych zatok zaświeci się dioda – jej rolą jest informować nas o tym, że trwa proces ładowania. Warto pamiętać jednak, że wskaźnik nie jest podłączony do czujników mierzących poziom naładowania akumulatorków, a zatem dioda będzie świecić tak długo, jak długo akumulatorki będą zajmować miejsce w ładowarce podłączonej do prądu.

Czy warto kupić Energizer Base?

Energizer Base to dobry wybór dla tych wszystkich, którzy szukają niedrogiej ładowarki codziennego użytku. Sprzęt cechuje się rozsądnym stosunkiem ceny do jakości, pozwalając na regularne ładowanie najczęściej używanych w domu akumulatorków. Jeżeli nie kładziecie mocnego nacisku na możliwie krótki czas ładowania, Base powinien Was usatysfakcjonować.

Energizer Base / fot. techManiaK.pl

Dobrą alternatywą dla Energizer Base jest model Universal (jedna z najbardziej wszechstronnych ładowarek w ofercie firmy Energizer). Jeżeli natomiast szukacie sprzętu bardziej zaawansowanego, zainteresuje Was Energizer Intelligent – ładowarka wyposażona w szereg nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na przyspieszenie czasu ładowania i zautomatyzowanie całego procesu.

Kategorie: Ładowarki
Tagi: , , ,


Jedna odpowiedź do “Test: Energizer Base – niedroga ładowarka NiMH”

 1. Janek Sas pisze:

  kupiłem tą ładowarkę i rzeczywiście jest spoko, choć byłoby lepiej gdyby miała wtyczkę z bolcem, myślę,że trzymałaby się stabilniej kontaktu! Tak to mam wrażenie, że zaraz wypadnie, oczywiście to tylko moje wrażenie